This page is hosted for free by cba.pl, if you are owner of this page, you can remove this message and gain access to many additional features by upgrading your hosting to PRO or VIP for just 5.83 PLN.
Do you want to support owner of this site? Click here and donate to his account some amount, he will be able to use it to pay for any of our services, including removing this ad.
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
autumn1.jpg

Patron

 .

Maria Dąbrowska
(1889-1965)
Maria Dąbrowska należy do wybitnych pisarzy dwudziestolecia i okresu powojennego.
Jej imię nadano naszej szkole
7 maja 1976r w 30-tą rocznicę powstania szkoły .

Wrażliwa i głęboko zainteresowana ludzkim losem Maria Dąbrowska tworzy nieśmiertelne kreacje bohaterów na kartach sagi "Noce i dnie".
W opowiadaniach z cyklu "Ludzie stamtąd" pochyla się nad tragedią osób skrzywdzonych przez los. Uchodziła za znawcę ludzkiej psychiki, wie, czym jest nieukojona tęsknota, rozpacz i samotność. Ceniła mądrość i godność.
Po wojnie rozpoczęła powieść "Przygody człowieka myślącego", której nie zdążyła ukończyć.
Wśród licznych sentencji, jakie odnajdujemy w jej twórczości, jedna jest szczególnie dla nas ważna:

"Jest na świecie jeden zawód,
jedno jedyne powołanie - być dobrym dla drugiego człowieka"


Czujemy się spadkobiercami humanistycznych wartości, którym wierna była nasza patronka Maria Dąbrowska.

Maria z Szumskich Dąbrowska urodziła się 6 października 1889r. w majątku Russów pod Kaliszem. Rodzice jej pochodzili ze zubożałych rodów szlacheckich. Matka - Ludomira z Gałczyńskich - po ukończeniu pensji i kursu krojów prowadziła przed ślubem dom mody damskiej w Kaliszu. Ojciec - Józef Szumski - jako młodziutki chłopiec brał udział w powstaniu 1863 r., był ciężko ranny, długo chorował, a po wyzwoleniu musiał uchodzić za granicę. Po kilku latach powrócił i rozpoczął pracę w administracji dóbr. W kwietniu 1888r. Został zarządcą Russowa, majątku zupełnie zdewastowanego przez kolejnych administratorów.

Dzieciństwo spędzone między ubogim dworkiem, a czworakami i wsią pozostało we wspomnieniach pisarki jako okres niezmąconej pogody i szczęścia. W 1901 r. Maria Szumska rozpoczęła systematyczną naukę, zdając do drugiej klasy czteroklasowej pensji Heleny Semadeniowej w Kaliszu. Po ukończeniu prywatnej szkoły dostała się do gimnazjum rządowego, ale strajki szkolne i wydarzenia polityczne lat 1904-5 przerwały jej naukę. Kontynuowała naukę na pensji Pauliny Hewelke w Warszawie. Po ukończeniu siódmej, wówczas ostatniej klasy, wyjechała do Lozanny, po roku przeniosła się do Brukseli, gdzie nadal studiowała nauki przyrodnicze. Uczęszczała także na wykłady nauk społecznych i filozofii.

26 lipca 1911 r. wyszła za mąż za Mariana Dąbrowskiego, studenta, emigranta politycznego, działacza PPS, bardzo czynnego w środowiskach młodzieży polskiej za granicą.

W czasie krótkich wakacyjnych pobytów w kraju Maria Dąbrowska nawiązała kontakty z kilkoma pismami i zaczęła nadsyłać artykuły z Belgii z zakresu spółdzielczości i spraw społecznych. Jako stypendystka Towarzystwa Kooperatystów wyjechała w 1913r. na studia do Anglii. Po powrocie, wiosną 1914r. napisała opowiadanie "Janek', które uważała za swój właściwy debiut literacki.

Wybuch wojny zastał ją w Kaliszu. Rok 1915 spędziła częściowo w Sarbinowie pod Częstochową, częściowo w Piotrkowie.

W 1917 r. Powróciła Dąbrowska do Warszawy, a w roku następnym rozpoczęła pracę w Ministerstwie Rolnictwa, jako referent w Wydziale Reform Agrarnych. Coraz mocniej jednak pociągała ją praca literacka. Już w 1918 r. opublikowała opowiadania historyczne dla młodzieży pod tytułem "Dzieci ojczyzny", a w 1922r. "Gałąź czereśni i inne nowele". W 1923r. ukazał się cykl opowieści zatytułowany "Uśmiech dzieciństwa", dwa lata później tom opowiadań "Ludzie stamtąd".

W 1928 r. w "Kobiecie współczesnej" zaczęła się ukazywać pierwsza wersja "Nocy i dni" pod tytułem "Domowe progi". W latach następnych Maria Dąbrowska poświęciła się wyłącznie pracy nad powieścią. "Noce i dnie" ukazywały się w latach 1932-1934. W grudniu 1933r. Pisarka otrzymała Państwową Nagrodę Literacką. W 1935, po sukcesie powieści polska Akademia Literatury przyznała Marii Dąbrowskiej swoje najwyższe odznaczenie - Złoty Wawrzyn. W następnych latach powróciła do zainteresowań społecznych. Z ramienia Centralnego Związku Spółdzielczości odbyła wiele podróży inspekcyjnych.

W 1939 r. napisała swój pierwszy dramat "Geniusz sierocy". Po wybuchu wojny zimą 1939-1940 spędziła we Lwowie. Wiosną powróciła do Warszawy. Brała udział w pracach konspiracyjnych i pisywała do tajnej prasy. Latem 1945 r. powstał dramat "Stanisław i Bogumił". W latach następnych Maria Dąbrowska brała czynny udział w życiu społecznym. Pracowała w Związku Literatów Polskich i w PEN-Clubie, uczestniczyła w pracy wielu komitetów i konferencji, chętnie brała udział w wyjazdach pisarzy w teren z odczytami.

W 1955 r. wyszedł tom opowiadań napisanych po wojnie, "Gwiazda zaranna". Krytyka oceniła wysoko jego wartość, zaś jego autorka otrzymała Państwową Nagrodę I stopnia za całokształt twórczości. Rok później ukazał się zbiór szkiców "Myśli o sprawach i ludziach", "Szkice podróży" oraz trzy tomy "Pism wybranych". Pisarka wydała także "Szkice o Conradzie". W 1960 r. opublikowano ostatnie opowiadanie Marii Dąbrowskiej pt.: "Klara i Angelika". Ostatnią jej powieścią były "Przygody człowieka myślącego", które ukazały się dopiero w roku 1970.

W latach 1963 i 1964 zdrowie pisarki pogorszyło się znacznie, uniemożliwiając jej intensywna pracę. Pomagała jeszcze w przygotowaniu "Pism rozproszonych", nie zaprzestawała codziennych zapisków w "Dzienniku". Kiedy czuła się lepiej przepisywała kolejne lata dawnych swoich "Dzienników", uzupełniając je: nieco przeredagowując. Ostatnie miesiące życia spędziła w Lecznicy Ministerstwa Zdrowia. Zmarła 19 maja 1965 r., pozostawiając prócz swych dzieł bardzo cenne zbiory "Dzienników", korespondencji i materiałów.

Joomla templates by a4joomla