Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
autumn1.jpg

HistoriaZespół Szkół Zawodowych im. Marii Dąbrowskiej jest ściśle związany z miastem Nowa Sól, które zostało przyłączone do Polski w 1945 roku. Do końca tego roku w wyniku intensywnej akcji przesiedleńczej osiedlono w Nowej Soli 5393 osoby. Ta społeczność przyczyniła się do uruchomienia przemysłu nowosolskiego, w tym Nadodrzańskich Zakładów Przemysłu Lniarskiego.

Zarządzeniem Dyrektora Generalnego centralnego zarządu Przemysłu Włókienniczego w Łodzi powołano 7 maja 1946 roku Szkołę Przemysłową Nadodrzańskich Zakładów Przemysłu Lniarskiego typu średniego. Równocześnie powstała Zasadnicza Szkoła Włókiennicza. Szkoła Przemysłowa kształciła również osoby dorosłych na kursie przedmistrzowskim.

W roku 1947 Szkołę Przemysłową przemianowano na Gimnazjum Przemysłowe. Zmiany te wprowadziły nowe kierunki: przędzalniczy i mechaniczny.

1 września 1950 roku szkoła zmienia nazwę na państwowe Technikum Przemysłowe Włókien Łykowych. W tym też roku nie przeprowadzono naboru do klas pierwszych Gimnazjum Przemysłowego. Organizacja szkoły w roku szkolnym 1950/51 przedstawia się następująco: Zasadnicza Szkoła Włókiennicza, Gimnazjum Przemysłowe z wydziałem mechanicznym i wydziałem przędzalniczym, Państwowe Technikum Włókien Łykowych oraz Technikum wieczorowe, które kształciło młodzież i dorosłych w dwóch kierunkach: mechanicznym i przędzalniczym. Nauka w szkole odbywała się na dwie zmiany.

W 1954 staraniem władz szkolnych powstały warsztaty mechaniczne, w których młodzież pobierała naukę praktycznej nauki zawodu. Do tej pory uczniowie zdobywali wiedzę praktyczną w Nadodrzańskich Zakładach Przemysłu Lniarskiego.

Z dniem 1 września 1956 roku zarządzeniem Ministra Przemysłu Lekkiego zostaje otwarta zasadnicza Szkoła Zawodowa nr 2 Włókien Łykowych o kierunku przędzarz włókien łykowych. Praktyczna nauka zawodu odbywała się w Nadodrzańskich Zakładach Przemysłu Lniarskiego. Przedmioty teoretyczne wykładane były w szkole.

1 września 1957 roku powstają nowe kierunki: krawiectwo miarowe damskie, bieliźniarstwo. Od tego roku szkoła podlegała pod Dyrekcję Okręgową Szkolenia Zawodowego w Zielonej Górze. W 1958 roku młodzież kształciła się w kierunkach: przędzalnictwo włókien łykowych, przędzalnictwo bawełny, krawiectwo miarowe damskie, krawiectwo miarowe męskie. Wszystkie specjalności miały trzyletni okres nauczania. W roku szkolnym 1958/59 w szkole uczyło się 335 osób.

Organizacja szkoły ulega dalszym zmianom. W roku 1959 została otwarta Zasadnicza Szkoła Zawodowa dla pracowników młodocianych.

Do roku 1964 nie nastąpiły zmiany w organizacji i strukturze szkoły. Dopiero z dniem 1 września 1964 roku szkoła wprowadza nową specjalność - przędzarz bawełny. W latach 1965 - 1968 w trzyletnim systemie kształcono młodzież w kierunkach: przędzalnik włókien łykowych o trzyletnim trybie nauczania, krawiectwo damskie, przędzarz bawełny, krawiectwo męski, klasy wielozawodowe oraz bieliźniarstwo o dwuletnim trybie kształcenia.

Rok następny przynosi dalsze zmiany organizacyjne w Zasadniczej Szkole Zawodowej. W 1969 roku otwarto nowy oddział o specjalności skręcarz nici syntetycznych, rok później utworzono klasę o specjalności obuwnik przemysłowy. W pięć lat później powstaje Średnie Studium Zawodowe dla pracujących o dwóch kierunkach kształcenia: włókienniczy i obuwnik przemysłowy. Nauka w szkole odbywała się na dwie zmiany.

7 października 1976 roku w trzydziestą rocznicę powstania Zasadniczej Szkoły Zawodowej nr 2 w Nowej Soli nadano szkole imię Marii Dąbrowskiej. Rada Rodziców oraz zakłady patronackie, do których należały: Nowosolska Fabryka Nici "Odra", Nowosolska Fabryka Obuwia "Carina" ufundowały sztandar. W tym czasie szkoła przyjęła nazwę: Zespół Szkół Zawodowych im. Marii Dąbrowskiej.

Do roku 1978 nie zachodziły istotne zmiany w strukturze szkoły. Dopiero z dniem 1 września 1978 roku powstaje Technikum Wieczorowe na podbudowie ZSZ dla pracujących o kierunku włókienniczym i odzieżowym. Nauka w technikum trwała trzy lata. Technikum Wieczorowe dla pracujących istniało do roku 1982.

1 września 1982 roku otwarto czteroletnie Liceum Zawodowe o specjalności krawiec konfekcyjno - usługowy, a trzy lata później zostaje otwarte trzyletnie Technikum Odzieżowe na podbudowie Zasadniczej Szkoły Zawodowej. W latach 1982 - 1987 młodzież pobierała naukę w następujących zawodach: krawiec damski, krawiec męski, krawiec konfekcyjno - usługowy, przędzarz włókien łykowych, przędzarz bawełny, skręcarz nici syntetycznych, obuwnik przemysłowy. W klasach wielozawodowych, kształcono młodzież w takich kierunkach jak: mechanik samochodowy, kierowca pojazdów samochodowych, sprzedawca, kucharz, ciastkarz, stolarz, piekarz, kelner, jubiler, zegarmistrz, lakiernik.

W latach dziewięćdziesiątych struktura szkoły ustabilizowała się.

W związku z upadkiem zakładu nici "Odra" zostały rozwiązane kierunki przędzalnicze. Ta specjalność, dla której powołano szkołę w 1946 roku, przestała istnieć. Dane liczbowe wskazują na to, że coraz większym zainteresowaniem cieszyły się klasy wielozawodowe.

Joomla templates by a4joomla