This page is hosted for free by cba.pl, if you are owner of this page, you can remove this message and gain access to many additional features by upgrading your hosting to PRO or VIP for just 5.83 PLN.
Do you want to support owner of this site? Click here and donate to his account some amount, he will be able to use it to pay for any of our services, including removing this ad.
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
autumn1.jpg

HistoriaZespół Szkół Zawodowych im. Marii Dąbrowskiej jest ściśle związany z miastem Nowa Sól, które zostało przyłączone do Polski w 1945 roku. Do końca tego roku w wyniku intensywnej akcji przesiedleńczej osiedlono w Nowej Soli 5393 osoby. Ta społeczność przyczyniła się do uruchomienia przemysłu nowosolskiego, w tym Nadodrzańskich Zakładów Przemysłu Lniarskiego.

Zarządzeniem Dyrektora Generalnego centralnego zarządu Przemysłu Włókienniczego w Łodzi powołano 7 maja 1946 roku Szkołę Przemysłową Nadodrzańskich Zakładów Przemysłu Lniarskiego typu średniego. Równocześnie powstała Zasadnicza Szkoła Włókiennicza. Szkoła Przemysłowa kształciła również osoby dorosłych na kursie przedmistrzowskim.

W roku 1947 Szkołę Przemysłową przemianowano na Gimnazjum Przemysłowe. Zmiany te wprowadziły nowe kierunki: przędzalniczy i mechaniczny.

1 września 1950 roku szkoła zmienia nazwę na państwowe Technikum Przemysłowe Włókien Łykowych. W tym też roku nie przeprowadzono naboru do klas pierwszych Gimnazjum Przemysłowego. Organizacja szkoły w roku szkolnym 1950/51 przedstawia się następująco: Zasadnicza Szkoła Włókiennicza, Gimnazjum Przemysłowe z wydziałem mechanicznym i wydziałem przędzalniczym, Państwowe Technikum Włókien Łykowych oraz Technikum wieczorowe, które kształciło młodzież i dorosłych w dwóch kierunkach: mechanicznym i przędzalniczym. Nauka w szkole odbywała się na dwie zmiany.

W 1954 staraniem władz szkolnych powstały warsztaty mechaniczne, w których młodzież pobierała naukę praktycznej nauki zawodu. Do tej pory uczniowie zdobywali wiedzę praktyczną w Nadodrzańskich Zakładach Przemysłu Lniarskiego.

Z dniem 1 września 1956 roku zarządzeniem Ministra Przemysłu Lekkiego zostaje otwarta zasadnicza Szkoła Zawodowa nr 2 Włókien Łykowych o kierunku przędzarz włókien łykowych. Praktyczna nauka zawodu odbywała się w Nadodrzańskich Zakładach Przemysłu Lniarskiego. Przedmioty teoretyczne wykładane były w szkole.

1 września 1957 roku powstają nowe kierunki: krawiectwo miarowe damskie, bieliźniarstwo. Od tego roku szkoła podlegała pod Dyrekcję Okręgową Szkolenia Zawodowego w Zielonej Górze. W 1958 roku młodzież kształciła się w kierunkach: przędzalnictwo włókien łykowych, przędzalnictwo bawełny, krawiectwo miarowe damskie, krawiectwo miarowe męskie. Wszystkie specjalności miały trzyletni okres nauczania. W roku szkolnym 1958/59 w szkole uczyło się 335 osób.

Organizacja szkoły ulega dalszym zmianom. W roku 1959 została otwarta Zasadnicza Szkoła Zawodowa dla pracowników młodocianych.

Do roku 1964 nie nastąpiły zmiany w organizacji i strukturze szkoły. Dopiero z dniem 1 września 1964 roku szkoła wprowadza nową specjalność - przędzarz bawełny. W latach 1965 - 1968 w trzyletnim systemie kształcono młodzież w kierunkach: przędzalnik włókien łykowych o trzyletnim trybie nauczania, krawiectwo damskie, przędzarz bawełny, krawiectwo męski, klasy wielozawodowe oraz bieliźniarstwo o dwuletnim trybie kształcenia.

Rok następny przynosi dalsze zmiany organizacyjne w Zasadniczej Szkole Zawodowej. W 1969 roku otwarto nowy oddział o specjalności skręcarz nici syntetycznych, rok później utworzono klasę o specjalności obuwnik przemysłowy. W pięć lat później powstaje Średnie Studium Zawodowe dla pracujących o dwóch kierunkach kształcenia: włókienniczy i obuwnik przemysłowy. Nauka w szkole odbywała się na dwie zmiany.

7 października 1976 roku w trzydziestą rocznicę powstania Zasadniczej Szkoły Zawodowej nr 2 w Nowej Soli nadano szkole imię Marii Dąbrowskiej. Rada Rodziców oraz zakłady patronackie, do których należały: Nowosolska Fabryka Nici "Odra", Nowosolska Fabryka Obuwia "Carina" ufundowały sztandar. W tym czasie szkoła przyjęła nazwę: Zespół Szkół Zawodowych im. Marii Dąbrowskiej.

Do roku 1978 nie zachodziły istotne zmiany w strukturze szkoły. Dopiero z dniem 1 września 1978 roku powstaje Technikum Wieczorowe na podbudowie ZSZ dla pracujących o kierunku włókienniczym i odzieżowym. Nauka w technikum trwała trzy lata. Technikum Wieczorowe dla pracujących istniało do roku 1982.

1 września 1982 roku otwarto czteroletnie Liceum Zawodowe o specjalności krawiec konfekcyjno - usługowy, a trzy lata później zostaje otwarte trzyletnie Technikum Odzieżowe na podbudowie Zasadniczej Szkoły Zawodowej. W latach 1982 - 1987 młodzież pobierała naukę w następujących zawodach: krawiec damski, krawiec męski, krawiec konfekcyjno - usługowy, przędzarz włókien łykowych, przędzarz bawełny, skręcarz nici syntetycznych, obuwnik przemysłowy. W klasach wielozawodowych, kształcono młodzież w takich kierunkach jak: mechanik samochodowy, kierowca pojazdów samochodowych, sprzedawca, kucharz, ciastkarz, stolarz, piekarz, kelner, jubiler, zegarmistrz, lakiernik.

W latach dziewięćdziesiątych struktura szkoły ustabilizowała się.

W związku z upadkiem zakładu nici "Odra" zostały rozwiązane kierunki przędzalnicze. Ta specjalność, dla której powołano szkołę w 1946 roku, przestała istnieć. Dane liczbowe wskazują na to, że coraz większym zainteresowaniem cieszyły się klasy wielozawodowe.

Joomla templates by a4joomla